logo
bitkibes
biatkikor
esnaf
klntsz-gida
expert
bagclik
whatssapp
viber
messenger
telegram
tango
hongouts
imo
line
skype
azar
wechat
tictoc
face_sayfamz
twitter_sayfamiz
google_sayfamiz
youtube_kanalimiz
instagram_sayfamiz
swarm
sosmedbiz-takiptekal
disqus
linkedin_sayfamz
pinteres
snapchat_sayfamz
tumblr
foursquare_sayfamiz
ÜRETİM
üzüm
zeytink
redglob
kuru-üzüm
cilekk
kapuz
yaprak
zeytin_yagik
pekmezk
cilek-recelik
domates_salca
seftali
erik
koruk-suyuk
kavun
semiz_otu
marul
biber
ispanak
nane
sarap
k1
k2
k3

 

 

YETİŞTİRİCİLİK
yerfısıtıgı
acur
armut
avakado
ay_cicegi
ayva
badem
bakla
bamya
bezelye
brokoli
bugday
celtik
ceviz
enginar
fasulya
findik
gl
hashas
havuc
hiyar
incir
kabak
soya
kayisi
kereviz
kivi
layana
limon
mercimek
misir
muz
nar
nohut
pamuk
patates
patlican
pazi
pirasa
sarimsak
seker_pancari
sogan
kiraz
yenidunya

 

 

admin1
Ekleyen - Ahmet Can Durmuş
ad2

Solucan Gübresi Üretimi – Solucan Bakımı ve Çoğaltılması

Solucan Gübresi Üretimi
Bugün son dönemde girişimciler tarafından ilgi gören ve pek çok yeni üreticinin katıldığı Solucan Gübresi Üretimi konusunu inceleyeceğiz. Neden Solucan gübresi?
Solucan gübresi bulabileceğiniz en güçlü ve faydalı hayvansal gübrelerden birisidir. Solucan gübresi bitkilerin kök yapısını güçlendirdiği ve daha sağlam kök salmalarını sağladığı için piyasada günden güne daha çok talep görmektedir.
Verildiği bitkilerde yüksek verim artışına sebep olmakta olan organik bir gübredir. Bu özelliğimden dolayı saksı bitkilerinde, seralarda, bahçe ağaçlarda her geçen gün kullanımı yaygınlaşmaktadır. Ayrıca solucan gübresi sıvı karşım haline getirilerek daha kolay kullanımı sağlanmakta ve pazarlaması kolaylaştırılmaktadır. Şuan solucan gübresi üretimi talebi karşılayamamaktadır. Üreticiler ürettikleri gübreleri hemen piyasaya sunabilmektedirler.


Solucan Gübresi Üretim Tesisi Nasıl Kurulmalıdır?

 • Kapalı Alan: Solucanlarınızın güneş ışığından etkilenmeyeceği bir kapalı alana ihtiyacınız olacaktır. Betonarme yapılı sıcak ve soğuğa dayanıklı bir üretim alanı sizin için yararlı olacaktır. Bu alana sahip olma şansınız bulunmuyorsa, izolasyon çadırlar işinizi görmeye yetecektir. M2’ye 10 bin solucan bıraktığınızda, 100 m2’lik kapalı bir alanda 1 milyona yakın solucana sahip olabilirsiniz.
 • Yerden Yüksek Üretim Havuzları: Sert ve plastik yapıda bir üretim havuzu olmalıdır. Metal kaplar içerisinde solucan beslemeniz gerçek dışı bir eylem olacaktır. Solucan gübresi nedir? Sorusuna yanıt olarak, kazanç sağlayabileceğiniz bir üretim aşamasıdır dersek, sanırım yanılmış olmayacağız. Bu sebeple, yerden yüksek bir üretim havuzu oluşturmalı ve başarılı sonuçlar almak zorundasınız.
 • Kırmızı Kaliforniya Solucanları: Kültür solucanı olması sebebiyle, 3 ay içerisinde iki katı sayıya ulaşabilecek bu solucanlar, üreme yolları ve kesin sonuç için önerilmektedir.


Kaliforniya Solucanları Mama Tüketimi Ve Solucan Gübresi Üretimi
Solucanların beslenmesi için verilen kompost karşıma solucan maması denir. En ideal solucan maması %70 fermante edilmiş büyükbaş hayvan gübresi ve %30 gıda maddesi artıklarıdır. Gıda atıklarında limon, portakal gibi asitli meyvelerin kullanılmamasına dikkat ediniz. Çay, kahve posası, muz gibi meyve kabukları kullanılabilir.
Öncelikle, 100 bin solucanın 1 ay içerisinde 1.800 kg mama tükettiğini bilmelisiniz. Bununla birlikte, 100 bin solucanın bir ay içerisinde 900 kilo solucan humusu ürettiğini de eklemek isteriz. Hasat edeceğiniz solucan humusları, 1 ile 2 ay arasında kapalı alanda yayılır ve doğal halinde olgunlaşmaya bırakılmalıdır. Solucan humuslarının, bu süreçler içerisinde büyük oranda nem kaybı yaşaması ve 3/2 oranında kayıp yaşaması normal karşılanmalıdır. 100 bin Kaliforniya solucanları, 1 ayda hazır paket olarak 300 kilo solucan gübresi üretmektedir.
Solucan gübresi üretim tesisi kurmak isteyen her girişimcinin, 100 bin solucanla başladığını kabul edersek, yaklaşık 1 yıl içerisinde 1 milyon 600 bin solucana sahip olması kaçınılmazdır. 1.600.000 solucanının bir ayda 5 ton hazır satışa uygun solucan gübresi üretmesi de ekstra bir kazanç kaynağı olacaktır. Paketlenen solucan gübrelerinin ortalama pazarlık ve satış fiyatı ise 2 TL olmaktadır. 5 ton solucan gübresinin ise 10 bin TL piyasa fiyatı bulunmaktadır.
Özetlememiz gerekiyorsa, 100 bin solucan ve solucan gübresi tesisi oluşturmak isteyen bir girişimcinin, 10 bin TL aylık bir gelire sahip olması mucize değildir. Solucan sayılarının sürekli olarak artış göstermesi, üretilen gübre tutarını da iki katına çıkaracaktır. Bunun sonucunda ise, elde edilen kar miktarı 3 ayda bir ikiye katlanmaktadır. 

Solucan Gübresi Üretimi Maliyet Hesaplama

 • Kapalı Alan: Her bölgede farklılık göstereceğinden dolayı belirli bir fiyat vermek mümkün değildir. Ancak, kırsal bölgelerde ekonomik fiyatlarla kiralama ve satın almanın mümkün olabileceğini de eklemeliyiz.
 • Üretim Havuzu: 100 bin solucan için yaklaşık 10 m2’lik bir üretim havuzu gerekmektedir. Üretim havuzunuzun uzunluğu, alanın ölçülerine göre belirlenmelidir.
 • Kaliforniya Solucanı: 100 bin safkan Kaliforniya solucanların fiyatları 10 bin TL’ye kadar ulaşabilmektedir. Solucan gübresi üretim tesisi oluşturma aşamasında, 100 bin solucanla başlangıç yapmak zorunda olmadığınızı da bilmelisiniz. Sermayeniz ölçüsünde 10 bin solucanla da başlayabilir ve projenizi zaman içerisinde büyütebilirsiniz.

Kaliforniya Solucanları Nasıl Beslenmektedir?
Taze sığır gübresi, solucanları beslemek için en temel materyallerden biri olmaktadır.
Solucan Maması Yapımına Uygun Olan Materyaller Nelerdir?

 • Ağaç yaprakları, ot, çimen
 • Koçan yaprakları, öğütülmüş koçan, mısır sapı
 • Yulaf samanı, arpa, buğday
 • Karton parçaları, talaş, kağıt
 • Yonca
 • Ceviz kabuğu, ay çekirdeği, fıstık, fındık
 • Çay posası
 • Fabrika bitkisel atıkları
 • Pancar yaprakları
 • Yumurta kabukları
 • Hal ve mutfak atıkları

Kapalı Konteynırda Solucan Gübresi Üretimi
Akış sistemi mantığına dayalı bu sistemde, konteynırın alt kısmında bıçak ve kesme sisteminin olmadığını söyleyelim. Konteyner tercihlerinizde plastik variller ya da ahşap sandıklar vb. şeyler kullanabilirsiniz. Oluşturacağınız gübre konteynırında solucanlarınızdan ayrılarak gübre hasadınızı gerçekleştirebilirsiniz.
Kaydırmalı Yığın Sistemleri
Solucan gübresi üretimi kaydırmalı yığın sistemleri, profesyonel olarak tesis kurmak isteyen girişimciler için ucuz ve az maliyete sahip bir sistemdir. İşgünün yoğunlukta olduğu bir çalışma prensibinin olduğunu da eklememiz gerekiyor. Bu sistemin işleyişinde, solucanlarınızı düz bir beton zeminin üzerine yatırmalı ve uzun öbekler şeklinde bir yerleştirme yapmalısınız. Oluşturacağınız her öbeğe rutin bir şekilde yemini vermelisiniz. Belirli bir zaman geçtikten sonra oluşacak öbekler, belirli seviyelere ulaşacak solucanlara yönlendirme isteğini doğurur. Öbeklerde yönlendirilmiş solucanlarınızı, sürekli olarak yönlendirdiğiniz bölgeden yemlemelisiniz. Olgunlaşma sürecinin belirli bir seviyeye gelmesini beklemeli ve öbeklerin arka bölgesinden sürekli olarak gübre hasadınızı gerçekleştirmelisiniz. Öbeklerinin belirli ölçekte bir yüksekliğe ulaşmasından sonra arka bölgelerden de gübre hasadınızı yapabilirsiniz.
Solucan gübresi üretim aşamasında dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de, solucanların sindirim sisteminden geçmesi olmaktadır. Büyük bir zorunluluk olduğunu ve sağlıklı sonuçlar alabilmenizde etkili olan bu faktörü değerlendirmelisiniz. Sindirim sisteminden geçmeyen solucanların, gübrenin olgunlaşmaması sebebiyle bitkilerde performans düşüklüğü gerçekleşecektir. Farklı noktalardan birisi de, solucanlarınıza vereceğiniz yemlerin belirli kalite ve fermente özelliği taşıması zorunluluğu olacaktır. Tüm bu hususları yerine getirdiğiniz takdirde, kaliteli bir solucan gübresine sahip olabilirsiniz.
Solucan Gübresi Üretiminde Hasat Nasıl Yapılmaktadır?
Üretim havuzunuzun, solucan humusuyla dolması sonucunda altı delikli meyve kasalarına taze mama doldurmanızla birlikte, üstte bıraktığınız solucanlar bu kasalara girmektedir. Bunun sonucunda ise, solucanları kasalarla beraber almalı ve humusla doldurduğunuz üretim havuzuna boşaltmalısınız. Sonrasında yapacağınız işlemlerinse, solucanlarınızı üretim havuzuna geri dökmeniz ve besleme süreçlerinin tekrar etmenizle tamamlanacaktır.

Solucan gübresi üretim hasadı konusunda sağlıklı sonuçlar almak istiyorsanız, dikkatli ve detaycı bir çalışma prensibine sahip olmalısınız. Solucan gübresinin üretim aşamalarını kontrol etmeli ve bu doğrultuda adım atmalısınız. Düşük maliyetlerle bu üretimi gerçekleştirebilir ve büyük kazançlar sağlayabilirsiniz.