logo
bitkibes
biatkikor
esnaf
klntsz-gida
expert
bagclik
whatssapp
viber
messenger
telegram
tango
hongouts
imo
line
skype
azar
wechat
tictoc
face_sayfamz
twitter_sayfamiz
google_sayfamiz
youtube_kanalimiz
instagram_sayfamiz
swarm
sosmedbiz-takiptekal
disqus
linkedin_sayfamz
pinteres
snapchat_sayfamz
tumblr
foursquare_sayfamiz
ÜRETİM
üzüm
zeytink
redglob
kuru-üzüm
cilekk
kapuz
yaprak
zeytin_yagik
pekmezk
cilek-recelik
domates_salca
seftali
erik
koruk-suyuk
kavun
semiz_otu
marul
biber
ispanak
nane
sarap
k1
k2
k3

 

 

YETİŞTİRİCİLİK
yerfısıtıgı
acur
armut
avakado
ay_cicegi
ayva
badem
bakla
bamya
bezelye
brokoli
bugday
celtik
ceviz
enginar
fasulya
findik
gl
hashas
havuc
hiyar
incir
kabak
soya
kayisi
kereviz
kivi
layana
limon
mercimek
misir
muz
nar
nohut
pamuk
patates
patlican
pazi
pirasa
sarimsak
seker_pancari
sogan
kiraz
yenidunya

 

 

admin1
Ekleyen - Ahmet Can Durmuş
ad2

"göztaşı-bordo bulamacı- bakır" hakkında bilgi vereceğim kısım

 

 

göztasi1Göztaşı; (bakır(II)sülfat,pentahidrat)
formülüCuSO4H2O.
Göztaşı;mavi vitriyol; Roma vitriyolü; Salzburg vitriyolüdür. Doğada kalkantit minerali olarak bulunur. Büyük, mavi ya da ultramerin triklinal kristaller ya da açık mavi toz.Havada yavaşça çiçeklenir. 30°Cde 2 molekül, 110°Cde 2 molekül ve 250°C’de son kalan suyunu yitirerek susuz biçime geçer. Suda çok, metanol ve gliserinde oldukça çözünür.

Elde Edilmesi:Bakır sülfat pirit küllerinden ya da metalik bakırdan yola çıkılarak elde edilir.
Bakırlı piritlerdenDemirli piritler çoğu kez biraz bakır içerirler ve bakır piritlerin kavrulması sonucunda geriye kalan oksitlerde birikir. Kavurma artığı oksitlerin seyreltik sülfat asidiyle işleme sokulmaları sonucu bakırın tümü ve demirin bir bölümü sülfat biçiminde çözünür. Daha sonra bu çözeltiye demir parçaları atılarak balar ele-mentel bakıra, demir (III) sülfat da, demir (II) sülfata indirgenir. Demir (II) sülfat kristallendirmeyle ayrılır. Çöken elementel bakır sıcakta sülfat asidinde çözülür ve içinden hava geçirilir. Ele geçen çözeltinin kristallendirilmesiyle pek saf olmayan bakır sülfat ele geçer. Başka bir yöntemde (Milberg yöntemi) kavurma artığı oksitlerin çözülmesiyle ele geçen çözeltiye kireç katılarak demir bazik sülfat biçiminde çöktürülür, çözeltide kalan bakır sülfat çözelti derişikleştirilerek çöktürülür.
Metalik bakırdan: Bakır taneleri özel kaplarda üstten sıcak sülfat asidi, alttan hava gönderilerek çözülür. Ele geçen çözelti kristallendirme kaplarına gönderilir ve burada soğuma sonucunda bakır sülfat kristallenir. Kristallenme artığı asitli sular yeniden asit katılıp ısıtılarak bakırın çözüldüğü kaba gönderilir.
Kullanım Alanları: Susuz bakır sülfat alkoller ve öteki organik bileşiklerdeki suyun varlığının belirlenmesinde ve giderilmesinden kullanılır. Su varlığında pennahidrat oluşumu nedeniyle beyaz renkteki susuz bakır sülfatın rengi maviye döner. Pentahidratı (göztaşı) tarım alanında herbisit, gungisit, bakterisit, kimyasal gübre katkısı olarak; böcek öldürücü karışımlarının hazırlanmasında; öteki bakır tuzlarının elde edilmesinde; kumaş boyacılığında mordan olarak; azo boyarmaddelerinin hazırlanmasında; dericilikte; ahşap malzemenin korunmasında; elektrolitik kaplama banyolarında; pillerde, petrol arıtılmasında, yağlıboyalarda pigment olarak; maden cevherlerinin zenginleştirilmesinde yüzdürücü olarak; fotoğrafçılıkta piroteknide; suyu dayanıklı ağaç tutkallarının hazırlanmasında; metal renklendirmelerinde; radyatör ve ısıtma sistemlerinde paslanmayı önleyici olarak kullanılır. Eczacılıkta kusturucu, antifenigisit ve fosforun antidotu olarak; veterinerlikte geviş getiren hayvanlarda bakır eksikliğine karşı kullanılır. göztasi2

BORDO BULAMACININ HAZIRLANIŞI VE UYGULAMALARI

Bordo bulamacı: Göztaşı (Bakır Sülfat) ve Kirecin belli oranlarda su ile karıştırılarak kolayca;hazırlanan ve uzun yıllardır meyve ağaçlarının çeşitli hastalıklardan korunması amacıyla kullanılan etkili bir ;tarım ilacıdır.

Bordo bulamacı; ağaçlar üzerinde oluşan fungal ve bakteriyel hastalıkları önlemek için  özellikle sonbaharda yaprakların büyük çoğunluğu yada tamamı döküldüğünde ve ilkbaharda gözler uyanmadan önce meyve ağaçlarına bordo bulamacı uygulandığında, çıkabilecek pek çok hastalığa karşı etkili ve ekonomik bir mücadele ilacı olmaktadır.

Bordo bulamacı ağaçların bakteriyel hastalıklara karşı korunması için hala olmazsa olmaz çözümlerden biridir.
Bordo bulamacı kullanıma hazır halde tarım ilacı satıcılarında bulunabileceği gibi, Göztaşı ve Kireç ile aşağıda anlatacağım yöntemlerle kolayca hazırlanarak kullanılması mümkündür.

BORDO BULAMACI NASIL HAZIRLANIR

Bordo Bulamacı Hazırlamak İçin Gerekli Malzemeler:% 1 lik Bordo Bulamacı hazırlamak için 1Kg Göztaşı ve 1 Kg Sönmüş veya 0,5 Kg SönmemişKirece ve bunları eritmek ve karıştırmak için 1 adet 100 Lt.lik, 1 adet 50 Lt.lik plastik veya ağaç fıçı, beton havuz, plastik kova, süzmek için tülbent, ağaç sopa (karıştırıcı) gibi malzemelere ihtiyaç vardır.(Demir,saç.teneke gibi metal kaplar kullanılmaz.)
Bordo Bulamacının Hazırlanması: göztasi3
Evvela 1 Kg Göztaşı 50 litre su alan bir fıçıda (Plastik Kova,Beton Havuz) eritilir.Ayrıca bir teneke içinde taşsız 0,5 Kg kireç az suda söndürülür.Söndürülen kireç 100 litrelik fıçıya süzülerek aktarılır ve üzerine su ilave edilerek 50 litreye tamamlanır.daha önce hazırlanan 50 litrelik Göztaşı eriyiğini kireçli su üzerine yavaş yavaş dökerken bir yandan da devamlı karıştırılır.Böylece açık mavi bir bulamaç meydana gelir.Daima göztaşı miktarının yarısı kadar kireç konur.%0,75 lik Bordo Bulamacı hazırlamak için 100 litre suya 750 gram Göztaşı,375 gram Kireç; %1,5 luk Bordo bulamacı hazırlamak için 1500 gram Göztaşı, 750 gram Kireç konur.

Bordo Bulamacını Kontrol Ediniz. Tek başına Göztaşı eriyiği yakıcıdır.Kireç, asitliği gidermek ,için kullanılmaktadır. Konulan kirecin kafi gelip gelmediğini kontrol etmek için turnusol kağıdı kullanılır.Kırmızı Turnusol kağıdı bordo bulamacına batırıldığında mavi renge dönüşür ise bulamaç iyi hazırlanmış demektir,kırmızı renkte kalırsa bir miktar daha kireçli su ilave etmek lazımdır..Turnusol kağıdı yerine 3-5 cm boyda bir parlak çivi ile de kontrol etmek mümkündür.Hazırlanan Bordo Bulamacına parlak bir çivi batırılır. 4-5 dakika bekletilir ve sonra çıkarılır.Çivi üzerinde esmer kırmızı bir leke meydana geldiyse biraz daha kireçli su ilavesi gereklidir.İyi hazırlanmışsa leke meydana gelmez.
Bordo Bulamacı taze kullanılır.

Kireç hiç bir zaman Göztaşı üzerine dökülmez. Dökülür ise ilacın yapısı bozulur. Bordo bulamacı taze olarak hemen kullanılmalıdır. Eğer bekletilecekse 100 litreye 200 gr şeker yada 200 gr pekmez, bu da bulunamazsa yağı alınmış 1 lt süt katılır. Böylece 10-15 gün kadar bozulmadan saklanabilir.

Bordo Bulamacı Hazırlanırken ve Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

a) Bordo bulamacı demir, saç ve teneke gibi metal kovalar kullanılmamalıdır.
b) Bordo bulamacı hazırlanırken daima kireçli suyun üzerine, göztaşı eriyiği ilave edilir.
  Bunalara riayet etmezseniz bazı  kimyasal gelişmeler olacağından bordo bulamacının koruyucu özelliğini kaybedecektir. 
c) Tankınıza  Göz tasşı eriyiğ ve Kireç eriyiği doldurulurken bir tülbent veya ince bir süzgeçten geçiriniz ki  ilaçlama aleti  memesi  tıkanmasın.
d)  Bordo bulamacı hiçbir ilaçla karıştırıarak atılamaz.
e)İlaçlar iken rüzgarı dikkate alarak rüzgarın arkanızdan esmesine dikkat ediniz. 
f)Ağacın üst dallarından başlayarak alta doğru pulberize ediniz.  kuru dal kalmadan  ilaçlama yapılır.
g)İlaçlamadan sonra 10 saat içinde yağış olursa ilaçlamayı tekrar etmek gerekir.
h) Bordo bulamacı yapıldığı gün içinde kullanılması gerekir.  I) Bordo bulamacı bittikten sonra ilaçlama pompası su ile yıkanmalı ve temiz su püskürtülerek memesi de temizlenmelidir.

BORDO BULAMACININ BAĞ VE MEYVELERDE KULLANILDIĞI HASTALIKLAR VE ORANLARI

Elma ve Armut Kara lekesinde dal sıracası bulunan yerlerde %2, Dal sıracası bulunmayan yerlerde %1 lik bordo bulamacı ile çiçek gözleri kabarmaya başladığında birinci ilaçlama yapılır.
Armutlarda memeli pas hastalığına karşı çiçek tomurcukları patlamak üzere iken %1 lik bordo bulamacı ilaçlama yapılır.
Yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında ateş yanıklığı hastalığı için ağaçların durgun olduğu dönemde budamadan sonra %2 lik bordo bulamacı ile ilaçlama yapılır.Gözler kabardığında %2 lik bordo bulamacı ile ikinci ilaçlama uygulanır.
Eriklerde cep hastalığında tomurcukların kabarmaya başladığı dönemde %2 lik bordo bulamacı ile birinci ilaçlama yapılır.
Kayısı ağaçlarında sürgün ve dal yanıklığı hastalığına karşı sonbaharda yaprakların yaklaşık %75’i dökülünce %3 lik bordo bulamacı ile birinci ilaçlama, ilkbaharda çiçek tomurcukları patlayıp kırmızı uçlar görülünce %1 lik bordo bulamacı ile ikinci ilaçlama yapılır.Kayısılarda yaprak delen hastalığına karşı sonbaharda yaprak dökümünden hemen sonra %2 lik bordo bulamacı, ilkbaharda çiçek tomurcukları açılmadan önce pembe çiçek tomurcuğu devresinde %1 lik bordo bulamacı uygulanır.
Sert çekirdekli meyve ağaçlarında bakteriyel kanser ve zamklanma hastalığınakarşı sonbaharda yaprakların yaklaşık %75’i dökülünce %3 lik bordo bulamacı ile birinci ilaçlama, ilkbaharda gözler uyanmadan önce %1 lik bordo bulamacı ile ikinci ilaçlama yapılır.
Kiraz dal yanıklığı hastalığında, sonbaharda yapraklar dökülmeğe başladığında %1 lik bordo bulamacı ile birinci ilaçlama , ilkbaharda gözler uyanmak üzere iken %0,6 lik bordo bulamacı ile ikinci ilaçlama yapılır.
Şeftalide yaprak kıvırcıklığı hastalığı için tomurcukların kabarmaya başladığı dönemde %2 lik bordo bulamacı uygulanır.Şeftalide yaprak delen hastalığına karşı sonbaharda yaprak dökümünden hemen sonra %2 lik, ilkbaharda çiçek tomurcukları açılmadan önce %1 lik bordo bulamacı ile ilaçlama yapılır.
Meyve ağaçlarında armıllarıa kök çürüklüğü hastalığına karşı hastalık yeni başlamış ise hasta kökler kesilip kazındıktan sonra bu yerlere %5 lik bordo bulamacı,%2 lik Göztaşı, %5 lik karaboya ilaçlarından biri fırçayla sürülür, ilaç kuruduktan sonra üzeri aşı macunu ila kapatılır veya 750 gram ardıç katranı 250 gram göztaşı sürülür.
Badem dal kanseri hastalığına karşı sonbaharda yapraklar %75 oranında dökülünce %3 lük , ilkbaharda çiçek tomurcukları patladığı ve kırmızı uçları görüldüğü pembe dönemde %1 lik bordo bulamacı ile ilaçlama yapılır.
Bağlarda ölü kol hastalığına karşı durgun dönemde, budamadan sonra %4 lük bordo bulamacı uygulanır.Bağ antraknozu hastalığına karşı sürgünler 20-25 cm olduğunda %0,5 lik ,çiçeklenmeden önce %1 lik, çiçeklenmeden hemen sora %1,5 luk bordo bulamacı uygulanır.Bağ mildiyösü hastalığına karşı Tahmin uyarı sisteminin uygulanmadığı yörelerde, sürgünler 25-30 cm boya ulaştığı devrede %0,5 lik, 2. ve 3. ilaçlamalarda ise ilacın etki süresi dikkate alınarak %1 ve %1,5 luk bordo bulamacı uygulanır.

göztasi4