logo
bitkibes
biatkikor
esnaf
klntsz-gida
expert
bagclik
whatssapp
viber
messenger
telegram
tango
hongouts
imo
line
skype
azar
wechat
tictoc
face_sayfamz
twitter_sayfamiz
google_sayfamiz
youtube_kanalimiz
instagram_sayfamiz
swarm
sosmedbiz-takiptekal
disqus
linkedin_sayfamz
pinteres
snapchat_sayfamz
tumblr
foursquare_sayfamiz
ÜRETİM
üzüm
zeytink
redglob
kuru-üzüm
cilekk
kapuz
yaprak
zeytin_yagik
pekmezk
cilek-recelik
domates_salca
seftali
erik
koruk-suyuk
kavun
semiz_otu
marul
biber
ispanak
nane
sarap
k1
k2
k3

 

 

YETİŞTİRİCİLİK
yerfısıtıgı
acur
armut
avakado
ay_cicegi
ayva
badem
bakla
bamya
bezelye
brokoli
bugday
celtik
ceviz
enginar
fasulya
findik
gl
hashas
havuc
hiyar
incir
kabak
soya
kayisi
kereviz
kivi
layana
limon
mercimek
misir
muz
nar
nohut
pamuk
patates
patlican
pazi
pirasa
sarimsak
seker_pancari
sogan
kiraz
yenidunya

 

 

admin1
Ekleyen - Ahmet Can Durmuş
ad2

"FEROMON" yayıcı nedir?

nasıl kullanılır?

 

 

Feromon yayıcı halk arasında feromon tuzak olarakta adlandırılır.Salkım güvesi mücadelesinde attığımız en büyük adım  feromon yayıcıların kullanılmaya başlaması oldu.
Son yıllarda artık iyice yaygınlaşmaya başlayan feromon yayıcılar özellikle sofralık üzüm yetiştiriciliğinin ağırlıklı olduğu Sarıgöl ve çevresinde  yoğun bir şekilde kullanılıyor.
Tarım teşkilatı ile üretici firmaların yapmış olduğu yayım çalışmaları ve devletin vermiş olduğu destek sayesinde feromon yayıcıların kullanımı her yıl artarak devam ediyor.

Feromon yayıcıların avantajlarını kısaca sıralayacak olursak;

-Rezidü riski yoktur.Yani kalıntı sorunu yoktur
-Esnek uygulama zamanına sahiptir
-Dayanıklılık riski yoktur. Heryıl üst üste kullaıldığında salkım güvesi diğer bazı preparatlarda olduğu gibi bu yayıcılara karşı dayanıklılık meaknizması geliştiremez.
-Uygulama yapanlar açısından güvenlidir.
– Çevreye ve yararlı organizmalara saygılıdır.
-Bekleme süresi 0 gündür
– İhracat yapılacak ürünler için uygundur

Ne zaman ve nasıl kullanmalıyım
Feromon yayıcılar kıştan çıkan salkım güvesi birinci dölünün görülmeye başlamasıyla birlikte derhal uygulanmalıdır.
Uçuşu takip için, gözetim tuzaklarının erkenden yerleştirilmesi ve feromon yayıcıların ilk yakalanmalar görülür görülmez önerilen sıklıkta uygulanması tavsiye edilir.
Ilıman iklimlerde, feromon yayıcılar en az 180 gün etkili olurlar.
Şuan piyasada Salkım Güvesi mücadelesinde kullanılan  iki adet feromon yayıcı bulunmaktadır. Birincisi ve uzun yıllardır kullanıla gelen Sumitomo firmasına ait olan İsonet-L ikincisi ise Basf firmasına ait olan ve sektöre oldukça iddialı giren Rak2 pro’dur.
Her iki yayıcının da çalışma mantığı aynı olup şaşırtma tekniği ile salkım güvesi mücadelesini hedeflemektedir.
Her iki yayıcınında kullanma talimatları birbirinden farklıdır. Dekara ne kadar feromon yayıcı uygulanacağı ile ilgili olarak üretici firmayla yada yayıcıları aldığınız zirai ilaç bayisi ve tarım teşkilatı ile mutlaka irtibat kurun. Kulaktan dolma yanlış bilgiler ile uygulama yapmayın.
Feromon yayıcılarla ilgili olarak üretici firmaların kendi web sitelerinden de gerekli bilgileri alabilirsiniz.feromon

 

Rak2 pro için tıklayın


İsonet-L için tıklayın

ÖNLEMLER: Küçük bağ alanlarında da bu teknik ile iyi kontrol sağlanır. Ancak başka bağlara bitişik olan küçük bağ alanlarında uygulanmamalıdır. Orta ve büyük alanlı bağlarda ilk uygulama yıllarında uygun bir insektisit ile karma bir strateji izlenebilir.
İnsektisit kullanımı yayıcıların çalışmasını engellemez. Dolayısıyla her an müdahele edilebilir.
Komşu bağlardan gelen döllenmiş dişiler yayıcı uygulanmış bağa yumurta bırakarak zarara neden olabilir. Böyle bir olasılığın varlığını saptamak; gereken yer ve zamanda insektisit ile müdahelede bulunmak için salkımları özellikle Salkım güvesi yumurta ve larvalarının beklendiği mücadeleye esas olan kritik zamanlarda haftada bir kontrol ediniz.
En iyi sonuçlar geniş bağ alanlarında ve geniş çaplı uygulamalar yapılırsa elde edilir.
Feromon havadan ağır olup, yere doğru inmeye meyillidir. Sarp veya büyük anayollara yakınolan arazilerde konsantrasyonu korumak güçtür. Bu durumda sınırlara emniyet şeritlerinin (Tampon uygulaması) yerleştirilmesi gerekir. Sınırda yayıcı asmayan bağ ya da yüksek boylu başka ürün var ise en az 30 metre içeriye kadar emniyet eşiği olarak bu ürüne de feromon asılmasında fayda vardır.

KONTROLLER: Feromon uygulanan bağlara izleme amaçlı feromon tuzakları yerleştirin ve yayılan feromon konsantrasyonunun yeterli olup olmadığını saptamak amacıyla, belli sürelerde (her hafta) yakalanma olup olmadığını kontrol edin.
Belli sürelerle (Salkım güvesi riskine göre 1-2 haftada bir) bağın merkezindeki omcalardan 100 adet ve kenar sıralardaki omcalardan 100 adet olmak üzere toplam 200 salkımı kontrol edin. Birinci dölde veya uygulamanın ilk yıllarında çiçek veya salkımlarda bulaşma oranı % 6’dan fazlaysa zararlı yoğunluğunu düşürmek amacıyla tercihen biyolojik bir preparat kullanılmalıdır.

SONUÇ...
Feromon yayıcılar ilk kullanılmaya başlandığında bağa ruhsatlı bir insektisit ile beraber kombine bir şekilde kullanılabilir. Yayıcı kullanırken en büyük hedefimiz hiç insektisit kullanmadan kalıntı sorunu olmayan ürünler yetiştirebilmektir. Ancak hali hazırda şu an yapılan uygulamalar böyle değil malesef. Feromon yayıcı kullanan üretici sezon içinde salkım güvesi için en az 2 insektisit uygulaması yapıyor. Tabi bu uygulamayı yaperken salkım güvesi için değil unlu bit,thrips için yapıyorum  diyor  Biraz kendini kaldırıyor ama bu konuda da yapılacak çok bir şey yok.
Her yıl kullanım alanı artan feromon yayıcılara verilen dekar başına destek sürdüğü müddetçe bu yayıcıların uygulanma alanı artarak devam edebilir. Ancak destek kesilirse -ki yakın zamanda kesileceğini tahmin etmiyorum uygulama yapanların oranında belii bir miktar düşüş olacaktır.
Feromon yayıcılar ile ilgili olarak aklıma gelenleri yazdım. Atladığım değinmedim noktalar vara yada konu ile ilgili olarak sormak istedikleriniz varsa konu altına yorum yazın lütfen.