logo
bitkibes
biatkikor
esnaf
klntsz-gida
expert
bagclik
whatssapp
viber
messenger
telegram
tango
hongouts
imo
line
skype
azar
wechat
tictoc
face_sayfamz
twitter_sayfamiz
google_sayfamiz
youtube_kanalimiz
instagram_sayfamiz
swarm
sosmedbiz-takiptekal
disqus
linkedin_sayfamz
pinteres
snapchat_sayfamz
tumblr
foursquare_sayfamiz
ÜRETİM
üzüm
zeytink
redglob
kuru-üzüm
cilekk
kapuz
yaprak
zeytin_yagik
pekmezk
cilek-recelik
domates_salca
seftali
erik
koruk-suyuk
kavun
semiz_otu
marul
biber
ispanak
nane
sarap
k1
k2
k3

 

 

YETİŞTİRİCİLİK
yerfısıtıgı
acur
armut
avakado
ay_cicegi
ayva
badem
bakla
bamya
bezelye
brokoli
bugday
celtik
ceviz
enginar
fasulya
findik
gl
hashas
havuc
hiyar
incir
kabak
soya
kayisi
kereviz
kivi
layana
limon
mercimek
misir
muz
nar
nohut
pamuk
patates
patlican
pazi
pirasa
sarimsak
seker_pancari
sogan
kiraz
yenidunya

 

 

admin1
Ekleyen - Ahmet Can Durmuş
ad2

zeytin yağı hakkında

 

 

Zeytinyağı saf bir meyve suyudur. Bütün mesele zeytinin insana verebileceği tüm besin değerleri ve aromaları koruyabilmesini sağlayarak onu beslemek, işlemek ve saklanabilmektedir. Aklımızı karıştıran binbir çeşit sıfata aslında hiç gerek yoktur. Özünde bu kadar sade ve doğal bir besin kaynağı olan zeytinyağını, allayıp pullayarak bize sunduklarında, onun saflığından sadece şüpheye düşmeliyiz!

Natürel Sızma Zeytinyağı, asitliği 0,8`in altında ve duyusal özellikleri kusursuz olan yağdır. Size zeytinin yetiştiği bölgenin toprağından tatlar taşır. O topraklara alır götürür sizi. Enginar kokar, cağla bademi, yaş çimeni hissedersiniz. Hele dilinizde hafif acılık, boğazınızda ise yanma olursa yağınızın kalitesinden biraz daha emin olursunuz. İyi bir yağı içesiniz gelir, kapağını açtığınızda meyve meyve kokar şişeden, sizi bir lezzet şölenine çağırır adeta.

Zeytinyağı Hakkında

Zeytinyağı konusu çok karmaşık size hak veriyoruz. Herkes bir sıfat koyarak yağı anlatmaya veya kusurlarını örtmeye çalışıyor. Oysa ki; tüm bunlara hiç gerek yok! 
İşte bir kaç basit ipucu:
1# `Natürel Sızma` bir kalite terimidir. Yağın asitliğinin 0,8 `in altında tat ve kokusunun kusursuz olduğunu garanti eder. Riviera ise ( adının bu kadar gösterişli olmasına kanmayın!) yemeklik kalitenin en altıdır. Besin değeri yoktur.  Bu nedenle yemekleri pişirirken az miktarda Natürel Sızma kullanıp, servis esnasında yemeği Erken Hasat Natürel Sızma ile lezzetlendirmek ve şifalandırmak, zeytinyağını en doğru tüketme şeklidir. 
2# Zeytinin `Taş Baskı` veya `Modern Yöntem` ile işlenmiş olmasının, yağın kalitesi ile doğrudan bir ilişkisi yoktur. Her iki yöntemde de iyi yağ elde edebilirsiniz, çok kötü bir yağ da elde edebileceğiniz gibi! Ancak şu bir gerçektir ki, eski usul taş baskı yöntemde zeytin hamuru çok fazla havayla temas ettiğinden yağın besin değerlerinin bundan olumsuz etkilenmesi kaçınılmazdır.
3# Kuralına uygun zirai uygulaması yapılan, doğru şekilde ve zamanda hasat edilen, hızlıca ve temiz bir yağhanede hava ile teması minimumda tutularak işlenen ve doğru şartlarda saklanan zeytinyağından, işlenme yöntemi ne olursa olsun korkmayın!
4# `Soğuk Sıkım` bir lüks değer gibi size sunulmasın. Bu bir mecburiyettir! Aksi takdirde Natürel Sızma Kalitesi asla elde edilemez.
5# Zeytinyağının dilinizde acılık ve boğazınızda yakıcılık hissi bırakması iyi işarettir. Acılık ve Yakıcılık zeytinyağında aranan en önemli kalite kriteridir. Bu yağın besin değerlerince zenginliğinin ifadesidir. 
6# Zeytinyağının rengi bir kalite kriteri değildir. Zeytinyağının renginin yeşil oldukça kalitesinin arttığı görüşü yanlıştır. 
7# Plastik ambalajda Natürel Sızma olmaz. Sakın plastikte zeytinyağı tutmayın. Zeytinyağında bulunan özel bir kimyasal bileşen, plastikteki kanserojen madde; dioxin ile etkileşime girerek zehirli maddenin yağa karışmasına neden olur.  Zeytinyağı için en iyi ambalaj hava almayan koyu renkli cam şişe veya tenekedir.
8#  Natürel sızma zeytinyağı, yemeklerinizi ağırlaştırmaz. Tersine sebze ve etlerin tüm lezzetini ortaya çıkarır. Yağ yiyormuş izlenimine kapılmazsınız, sindirimi kolaydır. 
9# Kek ve böreklerde harika sonuç verir. Kesinlikle ağır bir yağ tadı almazsınız. Bu yağı denemek için çok güzel bir yöntemdir tavsiye ederiz. 
10# Çiğ tükettiğinizde ise ( pişirmeden, ılık yemeklerin üzerine veya salatalarda) tüm besin değerlerini bir lezzet şöleni gibi sunar size zeytinyağı. Kimi zaman çağla badem, enginar, bazen çimen kokuları ve tatları alırsınız. Bu eğlenceli bilmeceyi çözmek istemez misiniz?
11# Natürel Sızma Zeytinyağı soğukta saklandığında donar ve bu kalitesini etkilemez. Zeytinyağını oda sıcaklığında 2 yıl süre ile hava ve ışık almayan cam bir kapta güvenle saklayabilirsiniz. 
12# Yemeğin de, kızartmanın da en alası ve sağlıklısı natürel sızma zeytinyağı ile yapılanıdır.  Sağlık bekçiliğimizi yapan, zeytinyağının içinde bulunan ve antioksidan görevini yapan fenoller, natürel sızmada en yüksek düzeydedir. Zeytinyağı diğer yağların aksine 200-210 dereceye kadar yanmaz. Önemli olan kızartma yağınızı bir kereden fazla kullanmamak ve besinleri uzun süre kaynar yağda tutmamaktır. 
13# Natürel Sızma Zeytinyağındaki kolesterol oranı, diğer bitkisel yağlar ile eşittir. Ayçiçek veya mısır yağı daha hafiftir anlayışı, tamamiyle yanlıştır.