S
logo
bitkibes
biatkikor
esnaf
klntsz-gida
expert
bagclik
whatssapp
viber
messenger
telegram
tango
hongouts
imo
line
skype
azar
wechat
tictoc
face_sayfamz
twitter_sayfamiz
google_sayfamiz
youtube_kanalimiz
instagram_sayfamiz
swarm
sosmedbiz-takiptekal
disqus
linkedin_sayfamz
pinteres
snapchat_sayfamz
tumblr
foursquare_sayfamiz
ÜRETİM
üzüm
zeytink
redglob
kuru-üzüm
cilekk
kapuz
yaprak
zeytin_yagik
pekmezk
cilek-recelik
domates_salca
seftali
erik
koruk-suyuk
kavun
semiz_otu
marul
biber
ispanak
nane
sarap
k1
k2
k3

 

 

YETİŞTİRİCİLİK
yerfısıtıgı
acur
armut
avakado
ay_cicegi
ayva
badem
bakla
bamya
bezelye
brokoli
bugday
celtik
ceviz
enginar
fasulya
findik
gl
hashas
havuc
hiyar
incir
kabak
soya
kayisi
kereviz
kivi
layana
limon
mercimek
misir
muz
nar
nohut
pamuk
patates
patlican
pazi
pirasa
sarimsak
seker_pancari
sogan
kiraz
yenidunya

 

 

admin1
Ekleyen - Ahmet Can Durmuş
ad2

kültür&istiritye mantarı yetiştiriciliği

http://www.nextincele.com/wp-content/uploads/2017/02/kultur-mantari-640x330.jpg
Kültür mantarı yetiştiriciliği boş bir depoda, kullanılmayan ahırda veya evinizin bir odasında yapabileceğiniz, fazla sermaye gerektirmeyen ve işçiliğinin de çok olmadığı bir meslektir. Bir kişinin tek başına rahatlıkla yapabileceği hem keyifli hem de iyi bakıldığı zaman evi geçindirecek kadar gelir elde edilmesini sağlayan yetiştiricilik türüdür. Başlamadan önce iyi araştırılır ve nem sıcaklık gibi mantarın istediği koşullar sağlanabilirse bol ürün vermektedir. Bundan sonra size düşen ürettiğiniz mantarların satış ve pazarlamasını sağlamaktır. Mantar tüketimi giderek arttığından ve neredeyse her pazar filesine girer durumda olduğundan bu konuda çok zorluk çekmeyeceksinizdir.
Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilmektedir?
Öncelikle, mantar sporu ve yetiştirme kabına ihtiyacınız vardır. Peki, titiz ve detaylı bir yaklaşım gerektiren kültür mantarı yetiştirme sürecinde neler yapmalısınız?
1 – Minimum 15-20 cm derinliğe sahip yetiştirme kaplarını tercih etmelisiniz. Bu işleme uygun kabınız bulunmuyorsa, tahtalardan basit şekilde bir kap yapabilir ve işleminize başlayabilirsiniz
2 – Yetiştirme kabınızı suyla ve iyice küflenmiş gübreyle doldurmalısınız. Gübrenizin sıkıştırılması sonucunda top şeklini almasına özen gösterin. Dokunduğunuzda hemen ufalanmalıdır. Kültür mantarı üretiminde Çamurlu toprak değil, nemli toprak elde etmeniz gerekmektedir.
3 – Gübrenize 1-2 küp kuru yumurta tanesi eklemelisiniz. Sonrasında bu karışımı gevşetmeli ve bir yığın halinde bir gece kadar bekletmelisiniz. Herhangi bir tahta parça desteğiyle yumurta ve gübre karışımını yetiştirme kabınıza oturacak şekilde sıkıştırmalısınız.
4 – Sıcaklık derecesini 18 ile 20 arasında ayarlamalı ve ılık su ile gün içerisinde en az iki kez buğulandırmalısınız. Karışımınızın içerisinde direkt olarak su koymamalı ve büyüme sürecini aksatmamalısınız. Sprey şişeler kullanarak su tabakası oluşturabilirsiniz. Bu işlemleriniz sonrasında, toprağın yüzeyinde beyaz ağların oluşmasını beklemeli ve üç hafta kadar bu uygulamaya devam etmelisiniz.
5 – Beyaz ağların üstüne yaklaşık 1,5 santim ebatlarında nemli turf yosunu tabakası uygulamalısınız. Kültür mantarının büyümesi ve gelişmesini istiyorsanız, turf yosununun nemli olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Nemli turf yosunlarını herhangi bir kağıtla kaplamalı ve gazetenizin nemli olması için sprey yardımıyla su püskürtmelisiniz. Deforme olmadan ve bozulmadan bir büyüme istiyorsanız, on gün kadar 12 derece sıcaklıkta tutmaya özen gösterin.
6 – Nemli turf yosunlarını sardığınız kağıdı kaldırmalı ve günde en az 2 kez buğulandırmaya devam etmelisiniz. Beyaz toplu iğne başı iki üç gün içerisinde büyümeye başlayacaktır. Dilediğiniz ölçülere ulaşmanız için sabırlı olmalı ve büyümesini beklemelisiniz. Kültür mantarlarını henüz gençken toplarsanız sert bir yapıda olacaktır. Bu sebeple, olgunlaşmasını beklemeli ve mantarların alt bölgesinin genişlemesiyle birlikte, eşsiz bir lezzete kavuşmalısınız.
7 – Mantarları dilediğiniz zamanlarda toplayabilirsiniz. Yeni mantarlarınızın 4 ve altı süresince 2 hafta içerisinde filizlenmesi gerekmektedir. Fazla mantar yetiştirme niyetindeyseniz bu süreci tekrarlamalısınız.
Dış Ortamla Bağlantıyı Tamamen Kesmelisiniz!
Açık bir ortamla bağlantısı kopmayan kültür mantarı üretimi riskli bir yoldur. Bu mantarların üretildiği kompostun diğer mantarlarla karışma ve farklı bir üreme ihtimali bulunmaktadır. Tüketici sağlığı için risk oluşturacak bu noktaya dikkat etmelisiniz. Doğada zehirli mantarların bulunduğunu ve birbirlerinden ayırt edilmesi gerektiğini bilmelisiniz. Dış ortamdaki küf mantarlarının, sinek larvasıyla hava akımının toprağa bulaşıcı nitelikte olduğunu ve mantar hastalıklarına zemin hazırladığını bilmelisiniz. Dış ortamla bağlantılı her üretim ortamının, sıcaklık ve nem dengesini sağlamak oldukça zordur. Bunun sonucunda, kültür mantarları sıcaklık ve neme bağlı hastalıklara yol açabilmektedir.
Hasat Zamanı Toprakta Kök Kalıntıları Bırakılmamalıdır!
İhmal edilen konulardan birisi de bu olmaktadır. Ürün hasat zamanında gövdeler ya da kökler toprakta kalabilmektedir. Çoğunlukla gözden kaçan bu ayrıntıların, kalıntı halinde unutulduğu bilinmektedir. Bu kalıntılar ise zaman içerisinde kompostun kalitesizleşmesi ve toprakta çürümesine yol açarak mantar hastalıklarına sebep olmaktadır.
Eksilen Toprakların Yeri Doldurulmalı Ve Kompost Topraksız Bırakılmamalıdır!
Hasat sonrasında toprak yüzeyinden kompost tabakasına doğru yönelen çukurluklar meydana gelmektedir. Steril topraklarla bu boşlukların dolmadığı zamanlarda, toprak üzerinde keçeleşme ortaya çıkar ve kompost hızlı bir şekilde boğulmaya başlar. Bunun sonucunda ise, kültür mantarlarınız şekilsiz ve kalitesiz çıkar. Toprağın, kompostun koruyucu tabakası görevi üstlendiğini de eklememiz gerekiyor.
Virüslü Ve Küflü Kompostlar Üretim Ortamında Tutulmamalıdır!
Küflü ve virüslü kompostları eski haline getirebilmenin imkansız olduğunu söylemeliyiz. Üretim ortamında gerçekleştireceğiniz bu tedavi yöntemleri, üreticiyi büyük zararlara uğratabilir. Mantarların ve virüslerin yayılmasının hızlı bir gelişme göstermesi, çoğunluğu kurtarmak yerine az olandan vazgeçmeniz akıllıca bir seçim olacaktır.
Kültür Mantarı Üretiminde İşletme Maliyetindeki Temel Araç Gereçler
Mantar üretiminde kullanılan araçların ve tesisin büyüklüğüne göre değişiklik gösterdiğini söylemeliyiz. Bu ürünlerden kazanacağınız gelirler, ilk aşamalarda maliyetinizi karşılayacak bir potansiyele sahiptir. Çalışkan ve istekli bir tutumla çalışıldığında ise, büyük kazanımların beraberinde geleceğini bilmelisiniz.
Kültür Mantarı Üretimindeki Araç Ve Gereçler Nelerdir?
Raf Sistemi: Kompostların düzenli yerleşme şeklinin, üretimde büyük bir tasarruf olabilmesi için raf sistemi büyük bir önem taşımaktadır.
Dış Ortamdan Arındırılmış Büyük Üretim Alanı: Bu ortamda bulunan oda sayılarının, kompost miktarına göre değişiklik gösterdiği bilinmektedir.
İklimlendirme Sistemleri: 14 ile 24 derece sıcaklık barındıran bir iklime sahip olunmalıdır.
Mantar Yetiştiriciliğinde Kar Ve Maliyet Oranları
Higrometre: Ortam nemini ölçmek için kullanılan cihazlardır.
Termometre: Ortamdaki sıcaklığı ölçmek için kullanılmaktadır.
Dezenfeksiyon Gereçleri: Çamaşır suyu, DDVP, formaldehit, basudine, kelthane, malthion EC gibi maddeler belirli aralıklarla üretimde kullanılmaktadır.
İlaçlamada Kullanılan Gereç: Galoş, bone, naylon eldiven, püskürteç, önlük ve gözlüklü maske.
Gider Borusu: Üretim alanında temizliği sağlamak için gider borusu oldukça önemlidir.
Sulama Sistemi: Toprak ve ortam nemini kontrol etmek için sulama sistemi büyük bir ihtiyaçtır. Profesyonel çalışanların yağmurlama ve sisleme sistemi kurması gerekmektedir. Farklı ayarlarda çalışan sulama hortumları tercih edilmelidir.
Havalandırma Sistemi: Filtreli hava girişli ve çıkışlı fan sistemi olmak zorundadır.
Soğutma Sistemi: Hasat sonrasında elde edilen mantarların satışa kadar korunması için kullanılır.
Toprak:  Toprak kompostların üretici tarafından belirli ölçülerde gönderilmesidir.
Kompost: Kültür mantarları için miseli barındıran besi ortamlarıdır.
Kültür Mantarı Üretimi İçin Gerekli Olan İzinler
- Gıda konusundaki üretimlerin, tüketici sağlığıyla ilgili oldukça büyük bir öneme sahip olması, Sağlık Bakanlığı ve Gıda ve Tarım Bakanlığı tarafından büyük bir titizlikle takip edilmesini gerekli kılmıştır. Mantar üretimindeki izin belgeleri ise;
- Sağlık Bakanlığı Gayri Sıhhi Müessese Ruhsatı
- Vergi Levhası
- Kültür Mantarı Üretim Ruhsatı ( Belediye Ruhsatı )
- İTU Belgesi ( %50’den fazla kazanç sağlayabilmek için önemli bir belge olmaktadır )
- Organik Tarım Belgesi
Kültür Mantarı Üretiminden Ne Kadar Kazanç Sağlanmaktadır?
Kültür mantarı yetiştiriciliği kazancının, tesis büyüklüğü ve üretimdeki titizlik ölçülerinde bir değere sahip olduğunu belirtelim. Tesis maliyetlerini saymadığımızda, 1’e 3 oranı olduğu bilinmelidir. Örnek vermemiz gerekiyorsa; 1000 TL değerindeki kompost masraflarından 3000 TL değeri elde edilecek ve 2000 TL miktarında bir kazanç sağlanacaktır. Bu oranların, her üreticinin imkan ve sınırları durumunda değişikli gösterdiği de bilinmektedir. Titiz ve detaycı bir yaklaşım sonucunda, kültür mantarı üretiminizde parasal kaynaklarınızı çoğaltabilir ve eşsiz bir pazara sahip olabilirsiniz. Tüm bu seçenekler ışığında, sağlıklı ve lezzetli kültür mantarları yetiştirmek istiyorsanız, üretim aşamalarına dikkat etmelisiniz.  

İstiridye Mantarı Yetiştirmek (SAMAN - TALAŞ)

Mantar tarımı işine girerek sadece birkaç haftada iyi paralar kazanmaya başlayabilirsiniz. Güzel kazançlar elde etmek için istiridye mantarı yetiştiriciliğine başlamak oldukça kolaydır. Sadece 6 adımda ve yaklaşık 1,5 ay sürede ilk hasadınızı yapmanız mümkün.
Üstelik istiridye mantarı kültür mantarına oranla daha verimli ve daha karlı olmaktadır. Aşağıdaki adımları takip ederek istiridye mantarı yetiştiriciliğine nasıl başlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
1 – Spor( yumurta ) ve substrat
Ekime başlamak için sporlara ihtiyacınız olacaktır. Steril kültür kullanarak kendi sporunuzu üretebilirsiniz veya tedarikçiler aracılığıyla aşılamaya hazır sporlardan alabilirsiniz. Kendi üretiminizi yapmanız uzun vadede daha ucuz olacaktır ancak başlangıç maliyetleriniz yüksek olacağından aşılamaya hazır spor almak daha akıllıca olacaktır.
Aynı zamanda substrat da almanız gerekebilir. Yetiştiricilerin çoğu saman veya kütük kullanır. Tercih edilen metot genellikle samandır. Küçük parçalar halinde dilimlenmiş saman işinizi görür.
 2 – Substratı hazırlayın
Öncelikle samanı küçük parçalar haline getirin. Daha sonra samanı nemlendirin. Sıra geldi samanı kaynamış suda ısıtmaya. Yarım saat boyunca kaynatın ve daha sonra samanı çıkararak suyunu süzün. Daha sonra samanı temiz bir yüzeye yayın ve soğumasını bekleyin.
 3 – Naylon torbaların geçirilmesi
Sıra geldi saman ve kütüklerin naylon torbayla kaplanmasına. Plastik torbaların içine samanları koyun ve daha sonra üzerine spor koyun. Naylon torbanız dolana kadar bu sırayı devam ettin. Naylon torbanızın ağzını bağlayın ve iğneyle delikler açın.
 4 – Kuluçka
Sıra geldi kuluçka dönemine. Yetiştirme alanının ısısı 20 ve 25 derece arası olmalıdır. Naylon torbaları raflara koyun. Gün ışığının odanın içerisine girmesini engelleyin. Pencereleri ve çatlakları kaplayın. Naylon torbaları kontrol ederken kırmızı “karanlık oda” ışığı kullanın. Naylon torbadaki hava deliklerinin yanında küçük kabarcıkların oluşmaya başladığını fark ederseniz diğer adıma geçmeniz gerekir.
 5 – Yetiştirme
Yetiştirme odasında ki nemin yüksek seviyede olması gerekir. Oda sıcaklığı 15 ila 18 derece arasında olmalıdır. Dpğrudan güneş görmeyen serin bir ortam olabilir. Bu aşamada mantarların büyümesine izin vermek için naylon torba kesilmelidir.
6 – Hasat
Mantar başları tamamen açılmadan önce hasat etmelisiniz. Mantar baş, işaret ve orta parmakla şapka kısmından hafifçe tutulur. Mantar sağa ve sola çevrilip, dip kısımdan fazla parça almadan kopartılır. Tutma sırasında mantarlar fazla sıkılmamalıdır. Çünkü sıkılan ve zedelenen kısımlar, hasat sonrası çabuk kararır ve buralarda çürümeler meydana gelebilir.
Bu basit altı adımı takip ederek istiridye mantarı yetiştiriciliğine başlayabilir ve para kazanabilirsiniz.

EVDE İSTİRİDYE MANTARI ÜRETİMİ,EVDE MANTAR NASIL ÜRETİLİR ("TALAŞ"İLE ÜRETİM)
Evimizde organik ve besleyici olan istiridye mantarını (kayın veya kavak mantarıda denmektedir. ) çok ucuz maliyete üretebiliriz.
MALZEMELER
Ağaç talaşı (10 kg )
Misel (250 gr )
Battal boy kalın çöp peşeti (siyah )
Misel mantar tohumuna verilen isimdir  , internetten istiridye miseli adı ile temin edebilirsiniz.
Talaşımızı çöp poşetinin dibine kalınca bir tabaka olarak serelim ve ıslatalım. (kalınlığı 10 cm gibi olabilir)
Üzerine ince bir tabaka miseli yayalım tekrar talaşla kapatalım fakat bu sefer ince bir tabaka olsun bu talaşıda nemlendirerek üzerine yeniden misel yayıyoruz aynı börek yapar gibi 5 cm lik talaş tabakası üstüne ince bir tabaka misel bu şekilde bütün talaşımızı  tabiki her seferinde nemlendirerek bitiriyoruz en üstte yine talaş kalacak şekilde poşetimizin ağzını bağlıyoruz.
Nemlendirmek için cam sil kutusunu su ile doldurarak kulanabiliriz.
Bu hazırladığımız poşeti kapalı bir balkonumuz varsa oraya eğer yoksa banyoda bir kenara koyup 20 gün dokunmadan ve ağızını açmadan bekletiyoruz, bulunduğu ortam 15 -20 derece olmalıdır.
20 gün sonunda poşetimizin yanlarından temiz bir jilet  ile delikler açıyoruz 30 günü geçtikten sonra bu deliklerden mantarlar çıkmaya başlayacaktır siz olgunlaşan mantarları topladıkça yenileri çıkacak ve 3 ay boyunca verim alacaksınız. Sadece yapmanız gereken talaş kurumaya başlayınca açtığımız deliklerden talaşı ıslatmak .
Tahmini üç ay sonunda bu poşetteki talaşın iş bitmiş olcak onu atıp yeniden yapmanız gerekiyor.
MANTAR MİSELİ NASIL ÇOĞALTILIR, İSTİRİDYE MİSELİ NASIL ARTTIRILIR.
Evde mantar üretmek için ilk seferde miseli dışarıdan satın almanız gerekmekte idi şimdi ise size aldığınız miseli nasıl çoğaltacağınızı anlatmak istiyorum, böylece artık misel için tekrar bir ödeme yapmanız gerekmeyecektir.
MİSEL ÇOĞALTMAK İÇİN GEREKLİ MALZEMELER
İki kiloluk şeffaf poşet
1 kg buğday
100 gr misel
Buğdayımızı bütün çöplerini ayıklayarak haşlıyoruz , haşlanan buğdayımızı soğutuyoruz ve elimizden geldiğince suyundan arındırıyoruz.
Haşlana buğdayımızı 5 e bölüp 1 paçasını poşetimizin alt kısmına yayıp üstüne kenarlara gelecek şekilde 25 gr misel koyup üstüne tekrar buğdayın ayırdığımız  ikinci kısmını poşete serin üstüne yine kenarlara gelecek şekilde 25 gr miseli dizin bu işlemi en üstte buğday kalacak gibi bitirin.
Dizilim alttaki gibi olacak
200 gr buğday
25 gr misel
200 gr buğday
25 gr misel
200 gr buğday
25 gr misel
200 gr buğday
25 gr misel
200 gr buğday
Poşetin ağazını iyice bağlayın altından ve yanlarından temiz bir toplu iğne ile altından 5 delik ,4 yanıdanda 4 er delik olacak gibi delin bir yoğurt kabının içine iki üç kat kağıt havlu serip bu poşeti bunun içine koyun 20 -25 derece oda sıcaklığında 10- 15 gün durunca poşetin içindeki buğgayların beyazladığını göreceksiniz artık bu poşetteki buğdaylarda misel olmuştur bunlarla yukarıda anlattığım gibi istiridye mantarı yetiştirebilirsiniz .