logo
bitkibes
biatkikor
esnaf
klntsz-gida
expert
bagclik
whatssapp
viber
messenger
telegram
tango
hongouts
imo
line
skype
azar
wechat
tictoc
face_sayfamz
twitter_sayfamiz
google_sayfamiz
youtube_kanalimiz
instagram_sayfamiz
swarm
sosmedbiz-takiptekal
disqus
linkedin_sayfamz
pinteres
snapchat_sayfamz
tumblr
foursquare_sayfamiz
ÜRETİM
üzüm
zeytink
redglob
kuru-üzüm
cilekk
kapuz
yaprak
zeytin_yagik
pekmezk
cilek-recelik
domates_salca
seftali
erik
koruk-suyuk
kavun
semiz_otu
marul
biber
ispanak
nane
sarap
k1
k2
k3

 

 

YETİŞTİRİCİLİK
yerfısıtıgı
acur
armut
avakado
ay_cicegi
ayva
badem
bakla
bamya
bezelye
brokoli
bugday
celtik
ceviz
enginar
fasulya
findik
gl
hashas
havuc
hiyar
incir
kabak
soya
kayisi
kereviz
kivi
layana
limon
mercimek
misir
muz
nar
nohut
pamuk
patates
patlican
pazi
pirasa
sarimsak
seker_pancari
sogan
kiraz
yenidunya

 

 

admin1
Ekleyen - Ahmet Can Durmuş
ad2

armut yetiştiriciliği

Armutlar genel olarak 7 °C nin altında 1000 – 2300 saat soğuklamaya ihtiyaç gösterirler. Bu türü bir çok çeşitlerinde en yüksek kaliteli, meyveler yazları sıcak ve kurak yerlerde olur.

Armudun elmaya göre daha fazla bir ortalama sıcaklık istediği görülür. Armut yetiştiriciliği, bu yüzden Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde, elmaya göre daha ekonomik olarak yetiştirilir. 

Armut bir mutedil iklim ağacıdır. Elmaya göre soğuklara daha az dayanıklı olduğundan kuzey yarım küresinde 55 enlem derecesinden daha yukarılara çıkamaz. Yükseklik bakımından da, elmaların yetiştiği  fazla yüksek yerlerde bulunmaz.

Armut ağacı - 25 ila – 30 °C  dereceye kadar dayanırsa da uzun süren şiddetli soğuklarda, özellikle nemlice olan topraklarda, ağaçlarda sürgün uçları donar. Armut çiçekleri – 2.2 °C , ufak meyveleri –1.1 °C derecede dondan zarar görür.

ARMUT YETİŞTİRİCİLİĞİNDE BİTKİ BESİN NOKSANLIKLARI, BELİRTİLERİ, GİDERİLMESİ, GÜBRELEMESİ
SULAMA
Sulama mayıstan eylül sonlarına kadar yapılır.

Sulama aralığı bitkinin isteğine, toprak yapısına, anacın zayıf veya kuvvetli olmasına, yağış ve sıcaklığa bağlı olarak 10-20 gün ile 5- 7 gün arası değişiklik gösterir

ARMUT YETİŞTİRİCİLİĞİNİN TOPRAK İSTEKLERİ
Armut toprak bakımından fazla seçici değildir. Bununla beraber, toprak ne kadar derin, geçirgen, sıcak ve besin maddelerince zengin olursa ağaçların gelişmeleri de o kadar iyi ve verimleri o nispette yüksek olur.

Armut yetiştiriciliğinde, bol verim ve yüksek kaliteli meyveler elde edebilmek için en iyi topraklar derin, sıcak, iyi drene edilmiş tınlı topraklar olmalıdır. Armut yetiştiriciliği için, 46 – 63 cm derinliklerdeki bir toprak profili yeterli olmakla birlikte, biraz daha az derin topraklarda alt tabakanın kök  gelişimine müsaade etmesi gerekir ki böylece kökler alt kısımlardan nem sağlayabilsinler.

Armut yetiştiriciliğinde bahçe kurarken en sakınılması gereken topraklar yüzlek kireçli topraklar, kuvvetli alkali topraklar veya alt toprak tabakalarına doğru yüksek oranda kireçli su bulunduran topraklardır ki böyle yerlerde ayva üzerine aşılı armutlar, demir noksanlığından büyük zarar görürler. 

Armutlar, topraktaki organik madde miktarının oldukça yüksek olmasını severler. Bu bakımdan zayıf toprakları çiftlik gübresiyle takviye etmek gerekir.

ARMUT YETİŞTİRİCİLİĞİNDE BAHÇESİ TESİSİ
Armut bahçeleri, ya aşılı fidanlarla veya kurak koşullarda çöğür yetiştirip üzerine aşı yapılarak kurulmaktadır. Armut yetiştiriciliğinde Bahçe kurulurken yaşlı iyi dallanmış fidanlardan yararlanmak en iyisidir. Çünkü, fidanlık döneminde iyi dallanmış fidanlar erken meyveye yatarlar. Armut yetiştiriciliğinde ağaçlar arasında bırakılacak aralık ve mesafeler ekolojik şartlara ve kullanılacak anaca göre değişir. Nemli bölgelerde ayva anaç olarak kullanıldığı zaman 3 – 4 m, orta boydaki ağaçlar için 4 – 6 m ve armut çöğürü üzerindekiler içinde 8 – 12 m aralık ve mesafe yeterli. Kıraçlarda ahlat anacı üzerinde bu mesafeler daha geniş tutulur

ARMUT YETİŞTİRİCİLİĞİNDE BUDAMA
Modifiye- Lider sistemi terbiye şekli armutlar için iyi gelir. Durum elmadakinin aynısıdır. Armutlarda çok görülen ateş yanıklığı hastalığından dolayı, meydan gelecek dallardaki ölme ihtimali hesaplanarak 4 – 6 ana çatı dalının gelişmesi sağlanır. Bunun için armutlardaki satın alınan fidan 90 – 120 cm yerine 120 – 140 cm uzunlukta olursa daha iyi olur. 
Armut yetiştiriciliğinde budama elmalarda olduğu gibi çok hafif olmalıdır. Mahsule yatan ağaçlara hafif bir budama tatbik edilmesi ve yaygın bir gelişmenin temini için dal ve dalcık çıkarması yapılmalıdır.

Mahsul verme durumu bakımından armut çeşitleri iki gruba ayrılırlar
1 – Kısa meyve dalcıklı çeşitler, bu çeşitlerden Beurre Hardy, B. Bosc, Beurre Clairgeau, Lawson ve Flemish, Beauty' de yeni gelişme daima yeni kesim yerlerinde olur,
2 – Kuvvetli meyve dalcığı ve sürgün meydana getiren grupta Williams ( Bartlett ), Eastar Beurre, Winter Nelis ve Patrick Barry çeşitleri vardır.

Birinci gruba giren çeşitlere, bol miktarda çiçek gözü teşekkül etmeleri için orta derecede bir budama yapılması gereklidir. Bunlarda keza, kısaltma ile dal ve meyve dalcıklarında seyreltmede tavsiye edilir. İkinci gruba giren çeşitlere ise çok hafif bir budama yapmak gerekmektedir.

Armut yetiştiriciliğinde gerek kışın, gerekse büyüme mevsiminde ağaçlar kontrol edilerek, ateş yanıklığı hastalığı uyku devresinde iken yakalanmalıdır. Bunun için ağacın tepe gelişmelerine bakmak yeterli olur. Bunlara bulaşmış sürgünlerde yapraklar kış mevsimi boyunca kaldıkları için kolayca tanınırlar. Hastalık görülür görülmez hastalıklı kısmın hemen kesilip atılması ileride çok dal çıkarılmasını önlediği gibi hastalığı da frenler.

ARMUT YETİŞTİRİCİLİĞİNDE SEYRELTME
Bartlett, B. Hardy, B.Bosc gibi çeşitler bazen her huzmede 3 – 5 meyve olacak şekilde meyve bağlarlar ki bunların sayısını 1 -2 ye düşürmek gerekir. Ancak seyreltmede ağaç üzerindeki ürün yükü de dikkate alınır eğer ağacın üzerindeki meyve tutumu yüksek değilse huzmelerde seyreltme yapmaya gerek yoktur.  Armutlarda elle seyreltme çiçeklenmeden 50 – 70 sonraya kadar yapılabilir

MEYVE İŞLERİ
Derim
Bir ağaçta derim hiç değilse üç kez tekrarlanmalıdır. Derim olgunluğunun tayininde burada da meyve kabuğunun taban rengi, meyvenin daldan ayrılma durumu meyve etinin sertliği ve tam çiçekten olgunluğa kadar geçen süre dikkate alınır

ARMUT YETİŞTİRİCİLİĞİNDE SEÇME ve BOYLAMA
İhracat standartlarına göre armutlar Ekstra, Birinci sınıf ve İkinci sınıf olmak üzere üç kalite sınıfına ayrılır. Meyvelerin her üç kalite sınıfında da minimum şartlara sahip olmaları gerekir. Buna göre meyveler tam ve sağlam olmalı, üzerlerinde gözle görülen ilaç artığı bulunmamalı, üzerleri yaş olmamalı ve yabancı tat ve koku olmamalıdır. Bu sınıflarla ilgili toleranslar TSE' nin ilgili standardında verilmiştir.

ARMUT HASTALIK VE ZARARLILARI

Armut Kara Lekesi
Meyve Ağaçlarında Armillaria Kök Çürüklüğü Hastalığı 
Meyve Ağaçlarında Rosellinia Kök Çürüklüğü
Armutlarda Memeli Pas Hastalığı (Gymnosporangium fuscum)
Elma Küllemesi Hastalığı (Podosphaera leucotricha) 
Kök Kanseri Hastalığı (Agrobacterium tumefaciens)
Ateş Yanıklığı (Erwinia amylovora)
Armut Memeli pas hastalığı

Kırmızı Örümcekler (Akarlar)
    Akdiken akarı  (Tetranychus viennensis)
    İki noktalı kırmızı örümcek (Tetranychus urticae)
    Avrupa kırmızı örümceği (Panonychus ulmi)
    Kahverengi örümcek (Bryobia rubrioculus)
    Yassı akar (Cenopalpus pulcher)

Bakla Zınnı  Epicometis (Tropinota hirta) 
Kahverengi Koşnil (Parthenolecanium corni) 
Toprakaltı Zararlıları (Polyphylla spp., Melolontha spp. 
Meyve Testereli Arıları (Hoplocampa spp.)  Armut Ilaclama ProgramıBaglarda Ilaclama ProgCeviz Ilaclama ProgramiElma Ilaclama ProgramiErik Ilaclama ProgramiKayisi Ilaclama ProgramiKiraz Visne Ilaclama ProgŞeftali Ilaclama Programi
San Jose Kabuklu biti (Quadraspidiotus perniciosus)

Yaprak bitleri
    Elma Yeşil Yaprakbiti (Aphis pomi)
    Şeftali gövde kanlı biti (Pterochloroides persicae)
    Elma gri yaprakbiti (Disaphis plantaginea)
    Kırmızı gal yaprak bitleri (Disaphis spp.)
    Şeftali yaprak biti (Myzus persicae)

Erik unlu yaprak biti (Hyalopterus pruni) 
Elma yaprak bükeni (Archips rosanus)
    Adi yaprak bükücüsü ( A. xylosteanus)

Yaprak Galeri güveleri
    Elma yaprak oval galeri güvesi (Phyllonorycter gerasimowi)
    Elma yaprak galeri güvesi (Stigmella malella)
    Kiraz yaprak galeri güvesi (Lyonetia clerkella)
    Armut yaprak galerigüvesi (Leucoptera scitella)

Ağaç Kızılkurdu (Cossus cossus)
Ağaç Sarıkurdu (Zeuzera pyrina)
Altın Kelebek (Euproctis chrysorrhoea)
Amerikan Beyaz kelebeği (Hyphantria cunea )
Armut Kaplanı (Stephanitis pyri)
Armut Kırmızı kabuklu Biti (Epidiaspis leperii)
Armut Psillidi (Cacopsylla pyri)
Armut Yaprak Uyuzu (Eriophyes pyri)
Meyve yazıcı böceği (Scolytus rugulosus) 
    Badem yazıcı böceği (S. amygdali )
Virgül kabuklu biti (Lepidosaphes ulmi)
Yüzük kelebeği (Malacosoma neustria)